Amikor gyermek érkezik a családba, érdemes még idejekorán átgondolni, mi lenne a legésszerűbb kialakítás ami a kicsinek és nekünk is megfelelő. Nem kell mindenképpen óriási dologra gondolni, de vannak olyan helyzetek, amiket elkerülhetünk némi odafigyeléssel.
Köztudott, hogy eleve komoly kiadások elé néznek a babára váró, vagy a már kisgyermekes szülők, de ha előre gondolkozunk, sok későbbi kiadást előzhetünk meg. Előnyös, ha a nagyobb felületekkel kezdjük. A falak és a padló lehetséges burkolatai között vannak előnyösebbek és kevésbé előnyösek.
A falak esetében, ha a tapétát választjuk, érdemes papír alapú, könnyen festhető típust választani. Jó, ha parapetmagasságig sötétebb tapétával burkolunk, vagy valami olyan díszburkolatot szerelünk a falra, amiről könnyen lemoshatóak egyre kreatívabb gyermekünk rajzai és kéznyomai.
Érdemes a tapétát – az elérhető magasságig mindenképpen – latex alapú festékkel lefesteni, mert ez könnyen lemosható. Ilyen festék alkalmazásakor lényeges tudni, hogy ez a festéktípus erősen zárja a fel szellőzését, ezáltal nedves környezet vagy fal esetén fontos a rendszeres szellőztetés.
Extrább anyagok és ötletek esetén természetesen lehet jóval magasabb is ez az ár. Van például olyan glettelőanyag, ami mágneses hatású, így szögelés nélkül, mágnesek segítségével rögzíthetünk a gyerekszoba falára képeket, rajztáblákat. A padlóburkolat inkább könnyen tisztítható laminált, vagy faparketta legyen. Erre helyezhetünk kis szőnyegeket.
Ezeket könnyebb eltüntetni és tisztítani, ha kisebb baleset történik, de mégis megvédik a gyerekeket a felfázástól és az esésektől. Mindenképpen fontos a megfelelő bútorcsalád választása. Ha nem akarjuk sűrűn cserélgetni, ideális, ha bővíthető és nagyobb méretű darabokat választunk.
Egy gyerekes lakás elengedhetetlen kellékei még a konnektorok vakdugói. Sok mindenre kell odafigyelnünk, ha gyermekünk van, érdemes más apukák és anyukák tanácsaiból és meséiből okulni ahelyett, hogy megvárnánk a saját keserű tapasztalatainkat.